Kto organizuje i ogłasza przetargi?

Przetarg zostaje ogłoszony przez konkretną instytucję, firmę, a najczęściej przez przedsiębiorstwo państwowe. Obowiązek tego ostatniego jest organizowanie przetargów. Przetargi są organizowane po to, aby znaleźć jak najkorzystniejszą ofertę dotyczącą wykonania danego zlecenia. Najczęściej swoje oferty przetargowe zgłasza kilka konkurencyjnych przedsiębiorstw, które starają się zainteresować daną instytucję, która ogłasza swoje oferty. Często oferty są do siebie bardzo podobne. Czasem są zupełnie różne. Niektóre bardzo się wyróżniają, a niektóre nie zawierają żadnych elementów, które mogłyby przyciągać. Jeżeli dany przedsiębiorca chce wziąć udział w przetargu, to najpierw musi oczywiście zgłosić swoją kandydaturę. Gdzie najlepiej szukać ofert dotyczących przetargów?

Firmy małe i te, które jeszcze nie zarabiają zbyt wiele, najczęściej wybierają opcję ręcznego wyszukania bazy ogłoszeniowej w tym temacie. Takie wyszukiwanie nie kosztuje żadnych pieniędzy. Wymaga jednak sporego zaangażowania, co najczęściej jest bardzo pracochłonne. Zbiór ofert przetargowych możemy znaleźć na specjalnych portalach internetowych, takich jak na przykład e-gospodarka. Sporo wynajdziemy również nie gdzie indziej jak na stronie Urzędu Zamówień Publicznych.

Duże przedsiębiorstwa, w których nie czasu na wyszukiwanie takiej bazy ogłoszeniowej, zamawiają płatne raporty. Wiele firm zajmuje się wyszukiwaniem właśnie konkretnych ofert przetargowych, które regularnie są przesyłane drogą mailową do zleceniobiorcy.

Gdy już dana firma znajdzie konkretny przetarg, to bardzo ważna jest konstrukcja oferty przetargowej. Zadaniem inwestora jest bardzo dokładne określenie warunków przetargu. A wszystko po to, aby nie naruszyć zasady uczciwości, która niezwykle ważna, jeżeli chodzi o tego rodzaju świadczenia. Warunki przetargu muszą być bardzo precyzyjnie określone. W opisie powinny znajdować się informacje na temat tego, jaka usługa jest przedmiotem przetargu. Poza tym nie może zabraknąć wszystkich składników i elementów tego procesu, np. takich jak warunki dostawy materiałów oraz surowców.

Dzisiaj spotykamy się z różnymi rodzajami przetargów. Bardzo popularny jest na pewno przetarg otwarty – nazywany jest potocznie przetargiem nieograniczonym albo publicznym. Nie ma tutaj żadnych ograniczeń co do osób fizycznych, które mogą składać do tego przetargu swoje oferty. Istnieje również przetarg zamknięty – nie jest więc kierowany do wszystkich, tak jak ma to miejsce w przypadku przetargu otwartego.

(Visited 178 times, 6 visits today)