Wiosenna Wielkanoc

Kiedy cała przyroda budzi się do życia chyba każdy z nas też ma ochotę uporządkować trochę swoje sprawy. Dotyczy to zarówno porządków domowych, jak i prywatnych przemyśleń.

Dla wielu osób dobrą ku temu okazją jest Wielkanoc.

Obchodzenie Świąt Wielkanocnych związane jest z zadumą nad swoim sumieniem i odnową duchową. Również różne zwyczaje wielkanocne nawiązują do odradzania się życia. Ma to oczywiście swoje podłoże religijne – Chrystus umarł za nasze grzechy i trzeciego dnia zmartwychwstał. Jednak zwykle różne symbole i zwyczaje mają kilka odniesień. Chociażby robienie pisanek. Jajka są symbolem życia, z nich wykluwają się małe kurczaczki. Nawiązują też do odradzania się życia w sensie cyklu przyrody oraz duchowej przemiany.

Do budzenia się przyrody po zimowym śnie nawiązuje także zwyczaj oblewania się wodą w lany Poniedziałek. Woda nawilża ziemię i dzięki temu kiełkują oraz rosną rośliny. Symboliczne oblewanie się wodą w Śmigus dyngus ma przynosić szczęście oraz pomagać w duchowym odrodzeniu. Woda zmywa też brud – grzech. Kiedy składamy sobie życzenia wielkanocne zwykle mówimy: zdrowych, spokojnych, udanych… Takie życzenia są całkiem na miejscu biorąc pod uwagę szaleństwa, jakie odbywają się często w lany Poniedziałek. Tak naprawdę chodzi jednak o to, żeby przeżyć po swojemu Wielkanoc. Wczuć się w atmosferę Świąt i pozwolić sobie na prawdziwą odnowę.

Bardzo wiosenny jest też cały wystrój wielkanocny. Często kilka dni przed Świętami sieje się rzeżuchę, aby była już żywo-zielona w świąteczną Niedzielę. Pojawiają się też różnego rodzaju kurczaczki oraz zajączki z czekolady. Bardzo ładnie wyglądają także bazie w wazonie. Są one prawdziwym zwiastunek tego, że Wiosna gości już na dobre.

Na szczęście, kiedy robi się cieplej coraz częściej wychodzimy na spacery, w ogóle mamy więcej ruchu. Jest to bardzo wskazane po świątecznym biesiadowaniu. Natomiast zwykle wielkanocne jedzenie jest tak dobre, że ciężko czegoś sobie odmówić. Oprócz jajek robionych na różne sposoby zawsze na stole znajduje się wędlina, pasztety, chrzan i majonez domowy, sałatki, pieczywo i oczywiście ciasta. Pyszne i ładnie ozdobione babki oraz mazurki nie mogą pozostać nie zjedzone. Często na stole pojawia się też baranek z ciasta biszkoptowego. Jest to szczególnie zabawny deser dla dzieci. Oprócz tego zawsze czekają w zanadrzu czekoladowe jajeczka, zajączki i kurczaczki. Zawsze warto spróbować nie obciążać za bardzo swojego żołądka. Z drugiej strony Wielkanoc jest tylko raz w roku, a wiosenne ciepło i możliwość stracenie podczas spacerów zbędnych kilogramów trwają kilka miesięcy.

(Visited 78 times, 2 visits today)