Handel dla początkujących, jak zacząć jako trader

Ogromna liczba kursów i programów szkoleniowych dla traderów, sprzedawanych i dystrybuowanych za darmo, ma na celu przyciągnięcie klientów do konkretnego brokera. Zapominają o głównym zadaniu edukacji – przekazaniu podstawowej wiedzy na ten temat, tak aby przyszły spekulant giełdowy mógł swobodnie poruszać się w przepływie informacji i móc swobodnie interpretować analitykę, komunikację na forum oraz sygnały swoich systemów transakcyjnych i doradców.

Ten materiał ujawni wszystkie pojęcia i definicje, które początkujący trader musi znać i rozumieć.

Czym jest handel prostymi słowami

Trading to klasyczna spekulacja, kiedy kupujemy taniej i sprzedajemy drożej i odwrotnie. Od czasów starożytnego Babilonu istota się nie zmieniła, ale technologia i szybkość przetwarzania informacji wzrosła tysiąckrotnie.

Trader kupuje aktywa (waluty, akcje, obligacje, towary, kryptowaluty), gdy spodziewa się, że ich cena wzrośnie w przyszłości i trzyma, aż cena wzrośnie do pożądanego poziomu lub, jeśli prognoza okazała się nieprawidłowa, spadnie do planowany znak.

handlowy

Istnieje również gra na spadek, kiedy aktywa są sprzedawane w oczekiwaniu, że cena będzie jeszcze niższa, a zysk tradera będzie różnicą w wypłacie.

Otwieranie i zamykanie transakcji

Widok handlowy, co to za program

Raczej nie jest to nawet program, ale cała sieć medialna dla traderów. Oto kompletny zestaw narzędzi do wygodnego monitorowania rynku, a także solidna tematyczna sieć społecznościowa.

Widok handlowy
Program widoku handlowego

W TradingView uczestnicy mogą tworzyć własne prognozy rynkowe, omawiać je z kolegami i podejmować decyzje dotyczące wejścia na rynek. Jeśli Twoje prognozy sprawdzają się wystarczająco często, istnieje szansa na zdobycie uznania społeczności i umieszczenie Twoich prognoz na zasadach komercyjnych. Możesz tu pracować zarówno z komputera, jak i smartfona. Głębokość świadczonej usługi jest regulowana planami taryfowymi.

Co oznacza handel?

„Handel” to zasadniczo proces handlu na jednym z powyższych rynków. Błędem jest zakładanie, że tylko bezpośrednie otwieranie transakcji lub ich korekta mieszczą się w definicji handlu. Wybór instrumentu, jego analityka, prognozowanie ruchu kursu, podjęcie decyzji o otwarciu transakcji, jego obsługa i otrzymanie zysku/straty – to punkty zaangażowane w proces tradingu.

Rosyjskojęzyczna społeczność spekulantów giełdowych wprowadziła nowe słowo slangowe – „tradycja”, czyli handel. Istota procesu nie jest inna, ale słowo to często znajduje się w obliczeniach analitycznych lub komunikacji tematycznej współpracowników w sklepie.

Rodzaje handlu

Chociaż samo słowo oznaczające proces handlu jest znane wielu, a kiedy jest ono wspomniane, rozmówca natychmiast rozumie, o co chodzi, za tym kryje się wiele dużych, średnich i wąskich obszarów. Każdy z nich ma cechy i różni się zarówno pod względem opłacalności, jak i złożoności uczestnictwa. Rozważ kluczowe rodzaje handlu.

Budżetowy

Na początku artykułu zostało powiedziane, że ten kierunek ukrywa handel aktywami walutowymi (parami), na przykład EUR/USD, JPY/USD, RUR/EUR i tak dalej. Jest to najszerszy i najpopularniejszy z klasycznych segmentów tradingu ze względu na udział międzynarodowych banków, dużych firm inwestycyjnych i handlowych, konglomeratów traderów i banków komercyjnych, brokerów i prywatnych traderów. Wszystkie one w pewnym stopniu wpływają na cenę aktywów.

Papiery wartościowe i kontrakty terminowe

W krajach WNP występuje znacznie rzadziej niż handel walutami. Polega na nabywaniu akcji różnych spółek, obligacji, bonów skarbowych i innych aktywów. Rynek kontraktów terminowych powstał jako ubezpieczenie dla producentów i przetwórców po to, aby przy zakupie móc ustalić cenę niezbędnych aktywów, materiałów lub towarów, a następnie otrzymać to, czego potrzebują zgodnie z harmonogramem uzgodnionym ze sprzedawcą lub sprzedać zobowiązania w terminie wyższa cena. Głównymi instrumentami handlowymi są ropa, zboże, kukurydza, mrożony sok pomarańczowy, drewno, różne rudy i metale.

algorytmiczny

Handel odbywa się tutaj przy użyciu mocy obliczeniowej komputerów do analizy rynków i przewidywania ich zachowania. Transakcje są otwierane/zamykane przez roboty handlowe (doradców) bez interwencji człowieka bezpośrednio w procesie.

Podejście to różni się tym, że robot nie ma emocji i wykonuje polecenia szybko, bez wahania i żalu w momencie spełnienia wszystkich ustawień dla akcji.

Doradcy handlowi są sprzedawani na zasadach komercyjnych i stali się doskonałą alternatywą dla niezależnego handlu dla tych, którzy są gotowi zaryzykować część swoich wolnych środków, ale nie są gotowi spędzać czasu na studiowaniu rynków przez długi czas i poznawaniu ich. Z drugiej strony nie usuwa to żadnego ryzyka związanego z możliwością utraty pieniędzy z powodu błędnych transakcji.

Handel przez Internet

Ta koncepcja była uważana za odrębny kierunek u zarania rozkwitu technologii internetowych. Wcześniej wszystkie transakcje odbywały się na parkiecie lub zlecenia były przekazywane maklerom telefonicznie. Nowością stały się zamówienia spływające od klientów przez Internet i skierowano je w odrębny kierunek, który wkrótce stał się głównym. Teraz klient może obserwować ruchy rynkowe na ekranie komputera, tabletu czy smartfona, stosować różne narzędzia analityczne bezpośrednio w terminalu, wyciągać wnioski i prognozy, na podstawie których może składać zlecenia bezpośrednio w terminalu. Zlecenia te stają się dla brokera zleceniami otwarcia/zamknięcia transakcji w danej sytuacji. Pomimo faktu, że handel na giełdzie nadal żyje i rozwija się, większość transakcji odbywa się za pośrednictwem handlu online.

Handel kryptowalutami

Stała się integralną częścią nowoczesnego biznesu spekulacyjnego. TOP aktywa, takie jak Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) czy Tether (USDT), cyfrowy odpowiednik dolara, wspierają infrastrukturę reprezentowaną przez kilkanaście giełd kryptowalut TOP i setki innych platform. Z każdym dniem rośnie liczba aktywów, a także możliwości zarabiania na nich. Zasada handlu kryptograficznego jest taka sama jak w klasycznej spekulacji, z tym wyjątkiem, że aktywa zakupione na giełdzie kryptograficznej pozostaną z tobą tak długo, jak tego potrzebujesz, niezależnie od aktualnej ceny.

Popularni handlowcy w Rosji i na świecie

Aleksander Starszy

Temat odnoszących sukcesy traderów trzeba zacząć od Alexandra Eldera, nie tylko dlatego, że jako jeden z pierwszych nakreślił paralelę między psychologią tradera a jego sukcesem, ale także dlatego, że będąc naszym rodakiem zrobił udaną karierę w handlu w USA i szkoli handlowców w krajach WNP.

Aleksander Starszy w handlu
Aleksander Starszy

Paul Tudor Jones

Jego start jako broker przeszedł do historii handlu, ponieważ Paul zarobił 1 milion dolarów w swoim pierwszym roku na rynku bawełny. Jak na lata 70. to dużo. Oczywiście nie mógł uniknąć błędów i po jednym z nich prawie zakończył handel na dobre. To Paul Tudor Jones stał się twórcą teorii zarządzania ryzykiem i zarządzania pieniędzmi, bez której nie sposób dziś wyobrazić sobie tradingu jako takiego.

Paul Tudor Jones w tradingu
Paul Tudor Jones

Ed Seykota

Jest twórcą handlu algorytmicznego i robotów handlowych (doradców). Gdyby jego szefowie byli tak dalekowzroczni jak sam Ed, handel algorytmiczny pojawiłby się na świecie już w 1971 roku.

Handel Eda Seikoty
Edwarda Seykotę

Sekoita słynie z tego, że w ciągu 16 lat pracy udało mu się zwiększyć konto jednego z klientów za pomocą algorytmu handlowego o 250 000%. W tym samym czasie pieniądze były stale wycofywane z konta, co oznacza, że ​​ostateczny zysk wyniósłby miliony procent, gdyby klient w ogóle nie dotknął pieniędzy.

We wszystkich swoich wypowiedziach Ed mówi, że trzeba dążyć do redukcji kosztów i ryzyka, a także uważa, że ​​bardzo ważne jest studiowanie psychologii człowieka, tradera i samego siebie.

Jak widać, najciekawsze osobistości w tradingu, które otwarcie opowiadają o swoim sukcesie w taki czy inny sposób, sprowadzają jego główne zasady do psychologii, zarządzania ryzykiem i kompetentnej dystrybucji dostępnych środków. To właśnie na te aspekty należy zwrócić największą uwagę początkującym spekulantom giełdowym.

Książki polecane dla początkujących

Lista książek o handlu może zamienić się w osobną książkę, jeśli uwolnisz swoją wyobraźnię. Niestety zdecydowana większość literatury na temat spekulacji giełdowych i tematów pokrewnych pochodzi od brokerów i firm pośredniczących, których głównym zadaniem jest pozyskiwanie klientów.

Niewiele jest książek, które szczerze opowiadają o przeżyciach głównego bohatera, o tym, jakich wysiłków wymagało, aby pozostać człowiekiem przy zdrowych zmysłach, nie tracić głowy po sukcesach i nie popadać w depresję po porażkach. W tym artykule przedstawimy krótką listę książek, od których musisz rozpocząć zapoznawanie się z historią handlu.

Wszystkie inne książki, które przeczytasz na ten temat, powinny nakładać się na nową wiedzę na podstawie tej zaczerpniętej z proponowanej tu literatury. Nie bierz niczego za pewnik, wszystkie wnioski i wyliczenia sprawdzaj na własnym doświadczeniu, koncie centowym lub niewielkiej kwocie z depozytu. Po aktywnej pracy nad materiałami i nad sobą stworzysz własną wizję rynków i interpretację sygnałów, które ona daje.

Wspomnienia maklera giełdowego

Książka jest napisana o Jesse Livermore, legendarnym amerykańskim kupcu XX wieku. Historia poprowadzi Cię przez jego młodość, wejście na giełdę, jego zrozumienie, rozwój, wzloty i upadki.

Księga wspomnień operatora giełdowego
Wspomnienia maklera giełdowego

Ta książka ma wszystko, od psychologii i sprzeciwu wobec całego świata, niesprawiedliwości i rozczarowania, i wiele wszystkiego, co jest trudne do przekazania we współczesnych książkach. Nic dziwnego, że ta książka znajduje się na liście wymaganej literatury na wszystkich uczelniach biznesowych na świecie, a także w większości firm inwestycyjnych i handlowych.

Alexander Elder „Jak grać i wygrywać na giełdzie. Psychologia. Analiza techniczna. Kontrola kapitału”

Ta osoba została już wspomniana w materiale. Stawia on psychologiczną postawę samego tradera, a także potrzebę uwzględnienia doświadczenia jego uczestników stojącego za każdym ruchem na rynku, u podstaw udanego handlu. Zrozumienie, jaki jest nastrój przeciwnej strony, pozwala na osiągnięcie zysku.

Jak grać i wygrywać na giełdzie
Książka „jak grać i wygrywać na giełdzie”

Adam Smith. Wymień grę na pieniądze

Książka nie powie ci dokładnie, co musisz zrobić, aby zarobić na ruchach giełdowych. Mówi o tym, że istotą spekulacji nie są pieniądze (zysk lub strata), ale sama spekulacja. Zysk jest wynikiem sprzeciwu wobec całego zestawu tych, którzy również otwierają transakcje, a strata jest ich porażką. I to właśnie proces jest podstawą wszystkiego.

Gra na pieniądze
gra książkowa za pieniądze

„DROGA ŻÓŁW”. AUTOR CURTIS TWARZ I PROJEKTANT EKSPERYMENTÓW RICHARD DENNIS

Istotą książki jest eksperyment przeprowadzony w latach 80. pomiędzy dwoma przyjaciółmi. Uświadomiono sobie w formie sporu, że opłacalnego handlu można nauczyć każdego, niezależnie od zajmowanego stanowiska, wykształcenia i doświadczenia. Przeczytaj o tym, jak zakończył się eksperyment w książce, jest napisana zrozumiałym i interesującym językiem, ale ma jasną myśl główną, która jest przeciągnięta przez całą historię.

Dźwignia w handlu

Klasyczna definicja dźwigni brzmi zbyt sprytnie, aby początkujący trader mógł właściwie zrozumieć jej istotę. Dlatego opiszemy go bardziej szczegółowo, aby odsłonić esencję i jednocześnie ostrzec przed pochopnymi działaniami.

Dźwignia w handlu to możliwość, jaką broker zapewnia traderowi, aby „pożyczył” pieniądze w celu otwarcia większej transakcji i uzyskania większego zysku, jeśli prognoza okaże się poprawna.

Dźwignia w handlu
PRZYKŁAD dźwigni

Przykład – 1000 $ jest alokowane na transakcję. Jeśli spekulant otworzy pozycję na tę kwotę na parze EUR/USD, jej wolumen wyniesie 0,1 lota, a koszt jednego punktu zmiany ceny wyniesie 1 USD. Dlatego jeśli cena idzie w kierunku otwartej transakcji 50 punktów, zysk wyniesie 50 USD.

Jeśli trader korzysta z dźwigni u brokera (jej wielkość zależy od firmy i wybranych warunków handlowych) w wysokości 10 do 1, to wolumen i cena punktu wzrośnie dziesięciokrotnie. W tych samych warunkach zysk z 50 punktów wyniesie 500 $, co odpowiada połowie środków przeznaczonych na transakcję. Na pierwszy rzut oka jest to bardzo rozsądne i korzystne dla wszystkich stron. Trader zarabia, broker otrzymuje prowizję (podczas gdy broker nic nie ryzykuje).

Ale jeśli rynek pójdzie przeciwko rynkowi, każdy pips będzie kosztował inwestora stratę w wysokości 50 USD, ponieważ musi on również pokryć stratę na pożyczonych środkach.

Tak więc, jak wszędzie, istnieją dwie strony do lewarowania – dochodowa i nieopłacalna. Zaleca się korzystanie z oferty brokera tylko wtedy, gdy masz dobrze rozwiniętą strategię handlową i obserwowane zarządzanie ryzykiem.

scalping w tradingu

Jest to proces zarabiania na transakcjach krótkoterminowych w ciągu godziny lub minuty. Ten rodzaj handlu zaczął być aktywnie omawiany wraz z pojawieniem się automatycznych systemów transakcyjnych. Expert Advisors są w stanie otworzyć transakcję, uzyskać 1-2-3-5-7 punktów zysku i zamknąć transakcję w ciągu jednej minuty. Człowiek też może to zrobić, ale nie tak często i nie tak dokładnie jak algorytm.

Z biegiem czasu handel intraday (kiedy transakcja jest otwierana i zamykana w ciągu jednego dnia handlowego) stał się zrównany ze skalpowaniem, ponieważ wielu traderów z pomocą doradców zaczęło ręcznie otwierać transakcje i je kontrolować. Aktywność również wzrosła w ciągu godziny.

Początkujący trader giełdowy nie powinien zagłębiać się w skalpowanie, ale dla ogólnego zrozumienia ważne jest, aby znać jego specyfikę.

Rozprzestrzenianie się w handlu

Spread to różnica między aktualną ceną sprzedaży (ceną, którą sprzedawca chce otrzymać za swój produkt) a aktualną ceną zakupu (tą, którą kupujący jest gotów zapłacić) w tym samym czasie. Terminal giełdowy posiada ustawienia wyświetlania obu cen w czasie rzeczywistym.

Spread to prowizja brokera za dokonanie transakcji. Występuje w kilku rodzajach:

  • Stała – stała wartość, która nie zmienia się w zależności od wolumenu obrotu, rodzaju konta, szybkości rynkowej i innych zmiennych. Przy tego rodzaju spreadach najłatwiej jest obliczyć potencjalny wynik transakcji;
  • Pływający – stale zmieniający się rozmiar smarowania. Zmiany podyktowane są sytuacją rynkową. Górny i dolny słupek ustala broker, a aktualna wartość jest obliczana przez specjalny algorytm.

Długie i krótkie w handlu

Oba te słowa są slangowe i zostały użyte przez traderów z prawdziwej giełdy. Słowa pochodzą z obserwacji akcji cenowych przez traderów.

W ten sposób aktywa rosną dość wolno i niemrawo w cenie, stopniowo nabierając rozpędu, przyciągając coraz większą liczbę uczestników i nabywców, tym samym jeszcze bardziej zwiększając ich wartość. Oznacza to, że taka umowa „wzrostu” będzie długa, to znaczy długa, czyli „długa”.

Pozycja długa w handlu
Długo w handlu

Spadek następuje szybko, ponieważ traderzy wpadają w panikę, zrzucają aktywa za wszelką cenę, nie rozumiejąc, co się dzieje, z chęcią zwrotu przynajmniej czegoś z zainwestowanych. Cena na wykresie spada szybko, w kilku świecach. Oznacza to, że sprzedaż aktywów na spadającym rynku, jako transakcja, zostanie zakończona szybko, będzie krótka – „krótka”.

Krótki w handlu
Krótki w handlu

Teraz powinno być jasne, że pozycja kupna jest długa, a pozycja sprzedaży krótka.

poziomy handlu

Poziomy w spekulacjach giełdowych nazywane są markami cenowymi, do których cena zbliżyła się w przeszłości, ale z jakiegoś powodu nie pokonała.

Najczęściej pojęcie poziomów wyrażane jest jako wsparcie i opór.

Poziom wsparcia – cena, do której wykres zbliżył się od góry w przeszłości, po czym odwrócił się i ruszył w przeciwnym kierunku (odbicie ceny).

Poziom oporu to cena, której wykres zbliżył się od dołu, nie był w stanie pokonać i odrzucił.

W ostatnich latach więcej uwagi poświęcono poziomom, przede wszystkim dlatego, że stało się możliwe wykorzystanie metody sprzętowej do tworzenia wyświetlania ceny, co częściej niż inne stanowi przeszkodę w poruszaniu się po wykresie. Najsłynniejszym programem zbudowanym wyłącznie na poziomach cenowych z przeszłości jest LevelForeCast.

poziomy w handlu

Buduje poziomy wykorzystując wszystkie dostępne informacje historyczne i jest podstawą wielu systemów transakcyjnych, w tym automatycznych.

Poziomy cen opierają się na psychologii traderów, a zrozumienie ich kształtowania jest kluczem do sukcesu na polu handlowym.

Szkło w handlu

Depth of Market lub Depth of Market to wyświetlanie podaży/popytu w terminalu handlowym dla wybranego instrumentu, które są najbliższe aktualnej cenie.

cena szkła

Jego badanie pozwala określić, ile zleceń i po jakiej cenie złożyli inni uczestnicy rynku. Dziś te informacje praktycznie nie są wykorzystywane w handlu klasycznym, ale są istotne w handlu kryptowalutami.

Badanie głębokości rynku może być wykorzystane do uzupełnienia pracy o poziomy cen omówione powyżej. Pozwoli to zrozumieć, czy cena ma szansę przebić obecny poziom, czy też się odwróci.

Konwergencja i dywergencja w handlu

Te pojęcia, pomimo złożoności wymowy, nie są trudne do zrozumienia.

Konwergencja to sytuacja, w której kolumny informacyjne wskaźników handlowych w terminalu odpowiadają ich kierunkowi ruchu cen. Jeśli wykres rośnie, każdy nowy słupek wskaźnika będzie wyższy od poprzedniego, a jeśli będzie opadał, będzie niższy.

Konwergencja w handlu
Konwergencja i dywergencja w handlu

Rozbieżność to rozbieżność wskaźników wykresu cenowego od wskaźnika.

rozbieżność w handlu

Ta sytuacja jest bardzo silnym sygnałem dla odwrócenia się rynku i zwiększonej uwagi tradera na znalezienie punktu wejścia w transakcję. Wspomniany powyżej Alexander Elder uczynił z dywergencji podstawę swoich systemów transakcyjnych. W rzeczywistości wiele automatycznych TS wykorzystuje to zjawisko jako sygnał i nie ma potrzeby mówić o strategiach traderów.

Na ten temat napisano wiele książek, artykułów i działów na forum, o których dyskusja się nie kończy. Narzędzie jest naprawdę bardzo skuteczne, ale na pewno wymaga zrozumienia psychologii rynku i chęci do działania.

Wygaśnięcie w handlu

Zgodnie z koncepcją wygaśnięcia musisz zrozumieć datę wygaśnięcia kontraktu futures (przyszłość). Może być obecny na każdym rynku. W momencie wygaśnięcia, uczestnicy transakcji dokonują ostatecznych wzajemnych rozliczeń, np. olej określony w kontraktach terminowych zaczyna być kierowany do przerobu, ziarno trafia do elewatorów lub bank umarza zadeklarowaną kwotę waluty po uzgodnionych cenach w momencie zakupu kontraktów futures.

Opcje mają również daty wygaśnięcia, które w ostatnich latach były aktywnie promowane przez firmy finansowe. W przypadku opcji daty wygaśnięcia mogą wahać się od minuty do roku.

Do czasu wygaśnięcia kontraktu aktywność jego zakupów/sprzedaży spada, a jeśli nie zostanie przeniesiona na kolejny okres rozliczeniowy, to faktycznie zostanie zrealizowana przez uczestników transakcji.

Format wyświetlania ceny

Przez tę koncepcję należy rozumieć wybór jednego z gotowych ustawień wyświetlania cen w terminalu handlowym. W zależności od wybranego typu, strategie zorientowane na wyświetlanie wchodzą w grę i dają sygnały do ​​pracy z rynkami.

wykres zaznaczenia

Zaznacz wykres w handlu
Wykres Tick Wykres

Zasadą jego działania nie jest wyświetlanie sytuacji handlowej w wybranym przedziale czasowym, ale wyświetlanie każdej zakończonej transakcji, która popchnęła kurs w tym lub innym kierunku. Oznacza to, że jeśli była tylko jedna transakcja na minutę, a kurs przesunął się o 1 punkt, w tym czasie na terminalu pojawi się tylko jeden tik. Jeśli jest 100 lub więcej transakcji, z których każda zmieni cenę, zostanie odpowiednio wyświetlonych 100 ticków.

Bardzo niewielu traderów korzysta z wykresów tickowych na co dzień, ponieważ ocena sytuacji na wielu tickach i dokonywanie prognoz wymaga solidnego doświadczenia w pracy z rynkami. Z drugiej strony, wiele automatycznych systemów transakcyjnych, między innymi, pracuje z wykresami tickowymi, a także z wolumenami handlowymi, w celu potwierdzenia sygnałów pochodzących z narzędzi analizy technicznej.

Słupki cenowe

Słupki cenowe w handlu
Wykres słupków cen

Pasek ceny jest reprezentowany przez pionową linię z dwoma bocznymi myślnikami. Myślnik skierowany w lewo wskazuje cenę otwarcia, w prawo – zamknięcie. Długość segmentu powyżej lub poniżej kresek pokazuje, jak daleko przesunęła się cena w ramach czasowych. Jeśli cena zamknięcia jest wyższa niż cena otwarcia, słupek zmienia kolor na zielony (rosnąc), jeśli jest niższy, zmienia kolor na czerwony (spada).

Ten format jest bardziej popularny wśród traderów, zwłaszcza „starej szkoły”. Przewaga nad wykresem tickowym polega nie tylko na tym, że na ekranie wyświetla się duża liczba słupków z wybranego przedziału czasowego, co pozwala na wyciągnięcie wniosków na temat aktualnej sytuacji, ale także na zrozumienie ruchów cen w obrębie słupka. Za tymi ruchami na tle wolumenu obrotu stoi nastrój traderów, a powtarzające się sytuacje mogą stać się narzędziem do potwierdzania sygnałów systemu transakcyjnego.

Świece japońskie

Świece japońskie

Najpopularniejszy format wyświetlania sytuacji rynkowej. Postać wyświetlana w terminalu naprawdę przypomina świecę o prostokątnym korpusie i cienkich cieniach (knotach). Ze swoją historią japońskie świece trafiają na targi starożytnej Japonii, gdzie handlowano ryżem. Następnie handlowcy zaczęli wyświetlać 4 wskaźniki cen, które są nam dzisiaj znane. Dużo później, gdy komputery umożliwiły przechowywanie historii handlu bezpośrednio w terminalu, spekulanci zaczęli zauważać, że te same formacje świec (cyfry lub formacje), które pojawiają się na rynku, są zwiastunami pewnych zmian w przyszłości.

Z biegiem czasu narodziło się sporo strategii, opartych wyłącznie na formacjach świecowych, a także zawierających formacje jako dodatkowe sygnały do ​​sprawdzania strategii handlowych.

Czym są wzorce cen

Formacje cenowe to ruchy cen w pewnym okresie, których świece tworzą liczby znane w handlu. Takie wzorce pozwalają spekulantom wiedzieć, że cena przygotowuje się do ruchu w określony sposób, odwrócenia lub dalszego ruchu i wyciągają odpowiednie wnioski/działania na podstawie otrzymanych informacji.

Ważny! Im większy przedział czasowy, w którym pojawia się ta lub inna liczba z analizy technicznej, tym bardziej prawdopodobne jest zamknięcie i tym większy będzie w rezultacie ruch cenowy. Historycznie ustalono, że średni ruch ceny w kierunku załamania wynosi co najmniej 70% czasu trwania trendu poprzedzającego odwrócenie.

Głowa i ramiona

Jedna z najjaśniejszych i najskuteczniejszych postaci analizy technicznej, która jasno pokazuje traderom, że rynek jest bardzo bliski odwrócenia obecnego trendu.

Głowa i ramiona

Jak widać, na ekranie terminala handlowego cena utworzyła kilka kolejnych szczytów, które przypominają głowę i ramiona człowieka. Na wielu wykresach szczyty cen są rysowane w idealnej linii, ale w praktyce jest to niezwykle rzadkie. Częściej pojawiają się figury podobne do obrazu. Ważne jest, aby zrozumieć, że formacja cyfry występuje na korpusach świec, a nie na ich cieniach, należy o tym pamiętać podczas rysowania potencjalnych cyfr w terminalu handlowym.

Klasyczna „Głowa i ramiona” pokazuje odwrócenie rosnącego rynku. W przypadku rynku w dół stosuje się termin „odwrócona głowa i ramiona”.

wykres głowy i ramion

Podwójne górne/podwójne dolne

Te wzorce cenowe sygnalizują poważną korektę lub odwrócenie obecnego trendu odpowiednio dla trendu wzrostowego i spadkowego.

podwójne górne podwójne dolne
Wykres z podwójną górą/podwójnym dołem

Na wykresie wstępującym pojawia się podwójny szczyt, tworząc kolejno dwa lokalne szczyty i jeden dół. Jak widać na rysunku, wzdłuż korpusu głównej świecy depresji i wzdłuż szczytów oporu narysowana jest pozioma linia wsparcia. Jeśli cena po raz drugi odbije się od oporu, przebije wsparcie i je przetestuje (zielona świeca na obrazku), zostaje otwarta transakcja sprzedaży. Aby uzyskać bardziej opłacalne wejście na rynek, transakcja jest otwierana w momencie odbicia ceny od oporu podczas testowania z umieszczeniem stop lossa powyżej cienia poprzedniej świecy bez zlecenia zysku.

Podwójne dno odzwierciedla sytuację w trendzie spadkowym.

Podwójne dno
Wykres z podwójnym dnem

Działania traderów w tej sytuacji są odwrotnością podwójnego szczytu. Ważne jest, aby nie zapomnieć o testowaniu przez cenę linii wsparcia/oporu, a następnie zbliżaniu się do wybicia.

Potrójna Góra / Potrójne Dno

Jak wspomniano powyżej, cena musi przetestować narysowaną linię wsparcia/oporu, aby trader rozumiał aktualny stan rzeczy. Jeśli cena mimo wszystko przełamie linię i ustabilizuje się wyżej, nie warto handlować podwójnym szczytem lub potrójnym dnem, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cena utworzy kolejny szczyt / dno i utworzy się wzór potrójnego szczytu lub potrójnego dna.

potrójny top
Potrójny top wykres

Jak widać, narysowane są tutaj dwie główne linie, opór i wsparcie, które tworzą figurę. Doświadczeni traderzy już po utworzeniu drugiego szczytu otwierają transakcje w kierunku potencjalnego wybicia, osiągając zysk, nawet jeśli cena odbije. Jeśli Twój pojazd wysyła te sygnały, zapisz, jakie skutki przyniosły określone działania w tej samej sytuacji.

Nawet jeśli nastąpiło drugie odbicie ceny, spekulant już widzi cel na linii oporu, do którego cena z dużym prawdopodobieństwem przesunie się i ponownie otwiera transakcję. I tak dalej.

potrójne dno
Potrójny wykres dolny

Jeśli poprawnie przestudiujesz obecną sytuację rynkową na solidnych ramach czasowych, na przykład 1D, uzupełnisz swoją wiedzę o wolumeny handlowe i studium wiadomości na temat wybranego aktywa, tylko te czynniki pozwolą Ci na dokonywanie zyskownych transakcji.

Wzór graficzny „Klin”

Ta formacja cenowa należy do formacji odwróconych i jest nazywana proporcem w niektórych literaturze lub obliczeniach analitycznych.

Klin
Wzór graficzny „Klin”

Jej istota polega na tym, że po mocnym ruchu poprzedzającym uformowanie figury następuje korekta o płynnie zanikającej amplitudzie. Jednocześnie charakterystyczne dla trendu spadkowego jest to, że po korekcie cena aktualizuje się co najmniej raz za razem. (W przypadku wznoszenia sytuacja jest odwrotna). Po drugim minimum rysowana jest linia wsparcia, po której rysowana jest linia maksimum, oporu. W rezultacie uzyskuje się zbieżny klin, z wahającą się wewnątrz ceną. Potrafi wielokrotnie dotykać ścian „Klinu”, a czasem nawet przebijać się przez nie, ale z powrotem do granic. Im mniejsza amplituda i większy wolumen obrotu, tym silniejsze będzie wybicie i główny ruch. Rysunek schematycznie pokazuje, jak ocenić potencjalny ruch ceny po złamaniu klina.

Wzór „Diament”

Dość rzadki wzór odwrócenia. Dotyczy obu kierunków trendu.

Diament wykresu
Wzór „Diament”

Jak widać na wykresie obecny aktywny ruch na rynku słabnie, w pewnym momencie niedźwiedzie zaczynają dominować nad bykami, próbując odwrócić trend, ale spekulanci pracujący na wzrost nie pozwalają na to . Ale z biegiem czasu podekscytowanie obu stron stopniowo zanika, a rynek się odwraca.

Wysokość maksymalnej ekspansji rombu jest przybliżonym celem ustalenia zysku po przebiciu się w kierunku odwrócenia.

Mieszkanie w handlu

Koncepcja ta oznacza, że ​​w chwili obecnej na rynku nie ma wyraźnego, wyraźnego trendu. Cena z oczywistych lub nieoczywistych powodów porusza się w tzw. korytarzu cenowym.

Przyczyn takiego zachowania cen może być kilka. W przypadku towarów i giełdy może to być okres poza sezonem lub oczekiwanie na decyzje legislacyjne w obszarze regulującym pracę wybranej branży.

W przypadku innych aktywów – decyzji różnych krajów, rządów czy posiedzeń komisji, np. podczas przygotowywania wystąpienia prezesa Europejskiego Banku – rynek porusza się chaotycznie przez kilka godzin w oczekiwaniu na jego decyzję w sprawie wybranej polityki na obecną Kropka.

Mieszkanie
Mieszkanie w handlu

Flat można ogłosić w sytuacji, gdy świece cenowe praktycznie nie mają korpusu, a cena rysowana jest tylko cieniami, co wskazuje na inny nastrój traderów. Jest mniej więcej tyle samo chętnych do sprzedania aktywów, co kupujących, więc wynikiem przedziału czasowego jest świeca z długimi cieniami i małym korpusem.

Jest też flat z dużą zmiennością, gdy korpusy świec w ramach czasowych są wystarczająco duże, a górna i dolna granica wahań znajdują się w odległości ponad 100 punktów, co pozwala handlować takim korytarzem nie tylko poziomy w oczekiwaniu na trend, ale także w odbiciu od niego, aż sytuacja zostanie rozwiązana.

Ramy czasowe w handlu

Zgodnie z tą koncepcją konieczne jest zrozumienie okresu czasu, który jest wyświetlany w terminalu handlowym spekulanta. Wszyscy widzieliśmy wstępnie ustawione opcje. Od 1 minuty (świeca powstaje co minutę), do miesiąca lub roku (odpowiednio świeca wyświetla na wykresie 1 rok).

Ramy czasowe odgrywają kluczową rolę w tworzeniu strategii handlowych, a także w rozwoju doradców handlowych (robotów). Przedział czasu dzieli się zwykle na trzy główne kategorie:

  • Skalpowanie to najszybszy rodzaj handlu. Transakcje otwierają się w ciągu minuty lub 5 minut i rzadko trwają dłużej niż godzinę. W nowoczesnym handlu większość strategii skalpujących została wprowadzona do pracy robotów handlowych, ponieważ nawet najbardziej doświadczony trader nie będzie w stanie monitorować kilku rynków z wystarczającą wydajnością i otwierać dziesiątki transakcji na godzinę. Planowany zysk z każdej transakcji to 3-5-10 punktów powyżej spreadu. Ryzyko jest często równe potencjalnemu zyskowi, ale czasami może przekroczyć ten poziom;
  • Krótkoterminowe – transakcje są otwierane w ciągu dnia sesyjnego (dnia) i rzadko są przenoszone na nową sesję. Jest zdominowany przez handel ręczny, oparty na jednej lub kilku strategiach handlowych dla kilkunastu innych instrumentów. SP wysyła powiadomienie, że warunki rynkowe zbliżają się do tych wymaganych do otwarcia transakcji, a trader sam decyduje o punkcie wejścia i składa zlecenia zamknięcia.
  • Długoterminowy – jest uważany za rodzaj inwestycji. Transakcje są otwierane z myślą o kilku tygodniach, a nawet miesiącach. Poziom zysku często nie jest w ogóle ustalany, a stop loss jest ustalany z dużym marginesem, aby móc przeczekać tymczasowe wypłaty.

Luka w handlu, co to jest

Istota Gap tkwi w jej nazwie, przetłumaczonej z języka angielskiego (GAP – przerwa lub przerwa). Istotą tego zjawiska jest to, że na wykresie cenowym pojawia się luka w miejscu zamknięcia ostatniej świecy i otwarcia nowej.

Luka
Wykres luk

W tym momencie cena aktywa zmienia się gwałtownie, tak szybko, że nie ma notowań na taką zmianę i przez pewien czas nie są one wyświetlane w terminalu.

Lukę rysuje się tylko na wykresach z japońskimi świecznikami.

4 rodzaje luk

Analitycy rozróżniają 4 rodzaje luk, które musisz umieć rozróżnić i zrozumieć, aby uwzględnić to zjawisko rynkowe w swoim arsenale analiz.

  • Regularna lub ogólna luka jest dość częstym zjawiskiem, które występuje po weekendach lub dniach wolnych od pracy na wymianę. W tym czasie na świecie zachodzą wydarzenia, które wpływają na kurs aktywów, ale zamknięte giełdy nie przetwarzają ich w odpowiednim czasie. Takie luki zamykają się dość szybko (prawie zawsze) i nie mają szczególnego wpływu na rynek jako całość. Korzystne jest ich wykorzystanie w strategii handlowej zarówno jako sygnał do przeglądu aktualnych pozycji, jak i do otwarcia oddzielnej transakcji przeciwko Luce, aby zyskać na jej zamknięciu ceną;
  • Przebicie luki – sytuacja, w której ona wystąpi, wskazuje na początek silnego ruchu na rynku (ewentualnie pojawienie się nowego trendu). Cena aktywów porusza się tak szybko ze względu na wolumen obrotu, że notowania nie mają czasu na wyświetlenie i pojawia się luka cenowa. Luki wybicia prawie nigdy nie są wypełniane (w sensie stosunkowo krótkiego czasu), ponieważ wyznaczony przez nie trend nadal się rozwija. Zamknięcie będzie możliwe dopiero po globalnym odwróceniu ceny i nie warto otwierać transakcji do zamknięcia;
  • Luka akceleracyjna – występuje, gdy następuje gwałtowny wzrost zainteresowania traderów aktywem, na przykład z powodu publikacji dobrych wiadomości o rocznych zyskach, otrzymania patentu na ważną technologię lub zmiany w zarządzaniu firmą. Kiedy pojawia się taka luka, kierunek ruchu cen nie zmienia się, ale przyspiesza w starym kierunku. Taka luka również nie zostanie zamknięta w nadchodzących tygodniach i miesiącach, więc spekulant musi nauczyć się identyfikować takie luki i wykluczać je z systemu transakcyjnego;
  • Luka wyczerpania jest ważnym zjawiskiem dla traderów, którzy handlują lukami w celu ich zamknięcia. Sytuacja, w której to zjawisko wystąpi, wskazuje na koniec trendu, czyli wyczerpanie jednej ze stron i zbliżające się odwrócenie. Niektórzy uczestnicy rynku postrzegają lukę jako przyspieszenie i otwierają jeszcze więcej transakcji, co potwierdzają wolumeny obrotu, ale ma to niewielki wpływ na cenę w kierunku kontynuacji trendu i luka dość szybko się zamyka. Jednocześnie ważne jest, aby uchwycić moment wejścia, ponieważ ci, którzy otwierali transakcje zgodnie z trendem w nadziei na przełom, szybko zorientują się i obrócą swoje pozycje w przeciwnym kierunku, co jeszcze bardziej przyspieszy zamknięcie Luka i odwrócenie ceny.

Wypełnienie luki

Wypełnienie lub zamknięcie przez cenę luki następuje tylko przy normalnym wybiciu i wybiciu wyczerpania, jak wspomniano powyżej, dwa drugie typy tylko bardziej przyspieszają trend, więc nie można liczyć na wypełnienie.

Jak wykorzystać luki w handlu

Ze względu na to, że dosyć trudno jest przewidzieć pojawienie się luki w handlu, ponieważ do prognozowania potrzebna jest ogromna ilość informacji o rynku, zbuduj system transakcyjny nastawiony na przełomy, a nie warto czekać tylko na nich, minie dziesiątki potencjalnych transakcji. Z drugiej strony, mając możliwość zidentyfikowania rodzaju luki, w szczególności na podstawie wolumenu obrotu, błędem byłoby przegapić okazję do osiągnięcia zysku na zamknięciu luki. Jeśli prawdopodobieństwo zamknięcia luki cenowej jest wysokie, otwórz transakcję w kierunku powrotu ceny z zyskiem za cieniem świecy poprzedzającej lukę. Umieść stop loss za cieniem pierwszej świecy po przerwie.

Jak zacząć handlować

Wiele materiałów, książek i kursów radzi zacząć od wyboru brokera, strategii handlowej, kupowania doradców i innych pomniejszych kwestii. Niestety zdecydowana większość materiałów ma na celu sprzedaż własnych kursów, książek, strategii, konsultacji, doradców i innych rzeczy, co w rzeczywistości nie jest od razu potrzebne początkującemu traderowi. Przeanalizujmy w kolejności algorytm działań dla początkującego w handlu z wyjaśnieniem każdego kroku.

Radzimy również obejrzeć film o handlu i jak zacząć.

 

Wybór brokera

Dla wielu początkujących to pytanie wcale nie jest, ponieważ są zapraszani przez znajomych i najbliższe środowisko sieciowe, z którym dyskutowana jest kwestia rozpoczęcia własnego handlu na giełdzie. Dość często wybór jest dokonywany ze względu na „opłacalną” ofertę specjalną dla tych, którzy rejestrują się po raz pierwszy, na przykład bonusowy depozyt za pierwszą wpłatę lub obniżone prowizje od pierwszych transakcji.

Te bonusy są zasadniczo bezużyteczne i mają na celu jedynie zwrócenie uwagi brokera z dużymi liczbami. Pierwsza wpłata bez doświadczenia handlowego raczej nie będzie duża, ponadto środki bonusowe nie mogą zostać wypłacone z systemu i wypalą się, jeśli spekulant zdecyduje się na wypłatę własnych środków.

To samo dotyczy programów partnerskich, które obiecują tysiące dolarów zysków aktywnym zapraszającym. Jeśli przeczytasz wszystko, co jest napisane drobnym drukiem, staje się jasne, że zysk powstaje ze spreadu, który broker otrzymuje za usługi, czyli głośne 20% lub 50% to właśnie odpowiedni udział 0,1 lub 0,05 punktu za za każdą partię, którą broker pobiera prowizję. Znalezienie naprawdę dużej liczby nowych klientów dla ugruntowanego brokera jest niezwykle trudne bez doświadczenia, własnego bloga czy kanału YouTube ze stabilną publicznością, dlatego nie należy wybierać według tego kryterium.

Kogo wybrać?

Musisz wybrać jednego ze starych brokerów, którzy są na rynku od dłuższego czasu i udowodnili swoją wiarygodność. Niewiele firm, które przepracowały ponad 5 lat, popadło w zapomnienie wraz z pieniędzmi klientów, mimo wszystkich sprzyjających warunków.

Drugim ważnym aspektem powinien być rodzaj rachunku, który jest najkorzystniejszy pod względem warunków w odniesieniu do ilości środków, które jesteś skłonny zainwestować w pierwszym etapie. Premie pierwotne skończą się bardzo szybko, a korzystne warunki utrzymają się przez długi czas, zwiększając zyski.

Dalej – szkolenie i jakość pracy pomocniczej. Rynek ciągle się zmienia i trader musi za nim nadążyć. Oczywiście można się uczyć z materiałów innych firm, ale najciekawsze zazwyczaj mają ograniczony dostęp tylko do klientów, lub klientów z minimalnym progiem wpłaty lub rodzajem konta.

Otwieranie konta

Każda firma oferuje kilka rodzajów kont, w zależności od doświadczenia klienta, a także minimalną kwotę do uzupełnienia. Istnieją również ograniczenia dotyczące otwierania transakcji, na przykład konta VIP działają tylko z wolumenem 1 lota, natomiast te najmniejsze to od 0,01 lota.

Na początkowym etapie nie powinieneś gonić za super warunkami, zaczynaj od małych. Nikt nie zabrania otwierania kilku kont nawet tego samego typu, na przykład dla różnych strategii handlowych.

Oprócz warunków handlowych, więcej „złotych” kont uzupełnia praca osobistych menedżerów, bardziej elastyczne i korzystne warunki uzupełniania konta i wypłacania środków, a także dodatkowe, często opłacane do innych rodzajów kont, analityka i informacje.

Brak pośpiechu w uzupełnianiu depozytu pozwoli Ci wybrać nie tylko dobrego brokera, ale także rodzaj rachunku, który będzie najlepiej odpowiadał Twojemu spekulacji.

O koncie demo

Wiele materiałów edukacyjnych sugeruje studiowanie handlu na rachunku demo oferowanym przez każdego brokera, aby początkujący spekulant mógł rozwinąć umiejętności handlowe i ogólnie zapoznać się z rynkami. Motywacją jest to, że nie ma tu potrzeby inwestowania prawdziwych pieniędzy, wszystkie transakcje są dokonywane wirtualnymi pieniędzmi, ale sytuacja jest naprawdę zbliżona do rzeczywistości.

Wspomniany w materiale Alexander Elder, a także wielu traderów i prelegentów, dla których priorytetem jest psychologia handlu w porównaniu z nauką na rachunku demo. Istotą zarzutu jest to, że przy braku ryzyka znika również wewnętrzna walka przedsiębiorcy z samym sobą podczas otwierania transakcji. To ta walka zmusza cię do wcześniejszego zamykania zyskownych transakcji i pozwalania stratom rosnąć w nadziei na ożywienie rynku.

Musisz nauczyć się tego składnika na kontach centowych, gdzie jeden dolar odpowiada 100 jednostkom handlowym, a po opanowaniu podstaw handlu i poznaniu siebie jako tradera, doświadczasz prawdziwych uczuć związanych z osiągnięciem zysku lub utratą części środków.

Instalacja oprogramowania handlowego

Główna działalność współczesnego spekulanta giełdowego odbywa się w terminalu handlowym formatu MT4 lub MT5. Wszystko, czego potrzebujesz do pracy, jest tutaj. Każdy broker oferuje pobranie własnej wersji terminala z gotowymi ustawieniami i transmisją aktualnej wpłaty.

Posiada również wszystkie standardowe narzędzia do analizy technicznej, w tym formacje świecowe (wzory). Możliwe jest również samodzielne instalowanie dodatkowych wskaźników, doradców, programów pomocniczych itp., aby ułatwić i uprościć pracę.

Wszystkie procesy instalacji są w pełni zautomatyzowane, wystarczy postępować zgodnie z instrukcjami programu instalacyjnego.

Analiza informacji

Analityka zajmuje ponad 80% czasu handlu. Przed wyborem punktu wejścia na rynek lub wyjścia z transakcji, spekulant spędza dużo czasu na badaniu rynku, wskaźnikach systemu transakcyjnego, doradcach i zewnętrznych usługach analitycznych, a także nie zapomina o zwróceniu uwagi na ważne wiadomości gospodarcze, które wpływają na cenę wahania.

Kiedy wszystkie instrumenty bezpośrednie i pośrednie wykazują potrzebę otwarcia transakcji, trader zaczyna szukać punktu wejścia na rynek.

Tworzenie wniosku o otwarcie transakcji

Transakcje można otwierać albo po aktualnej cenie (zgodnie z rynkiem) albo po cenie najkorzystniejszej jego zdaniem dla tradera (zlecenie oczekujące).

Wybór rodzaju wejścia na rynek zależy od sytuacji i leży całkowicie w gestii tradera. Aby pomóc w tej kwestii powstało całkiem sporo doradców i dodatków do systemów transakcyjnych, ale wszystkie wymagają niezależnego testowania i dostosowania do potrzeb konkretnego spekulanta.

Uzyskanie wyniku finansowego

Napisano setki książek i wygłoszono tysiące wykładów na temat tego, jak zarobić na każdej transakcji, a przynajmniej na większości z nich. Tak naprawdę wszystko zależy od samego tradera (jak zawsze), w większym stopniu od psychologii, w mniejszym stopniu od opracowania systemu handlowego i zagadnień z nim związanych.

Bardzo ważne jest, aby nie tracić głowy podczas osiągania zysku, nawet największego, i nie śpieszyć się z powrotem do „Walki” o jeszcze większy zysk, ponieważ prowadzi to do nieuwagi w poszukiwaniu ofert, a tym samym do straty.

Z drugiej strony, przegrane transakcje często motywują tradera do próby szybkiego „odrobienia strat”, naruszając ustawioną strategię handlową, co prowadzi do jeszcze większej straty.

W każdym przypadku miej głowę tak chłodną, ​​jak to tylko możliwe i cały czas miej przed oczami główny cel – stabilną rentowność handlu. Nie jest to panaceum na pochopne działania, ale taka postawa zmniejszy liczbę przegranych transakcji.

Rate article
Zarabianie w internecie